14° Parçalı bulutlu

Sevgili Veliler; Toplanın ! İlk Ders Sizlerle …

SEVGİLİ VELİLER; TOPLANIN ! İLK DERS SİZLERLE… Pazartesi günü itibariyle yeni eğitim-öğretim yılımızın ders zili çalacaktır. Eminim ki, birçok velimiz bu heyecanı çocuklarımızdan daha fazla hissetmekteyiz. Bunun başlıca nedenlerinden biri de hiç şüphe yok ki çocuklarımıza baktığımızda, bizleri kendi öğrencilik yıllarımıza götürüyor olmalarındandır. Kim bilir ne zorluklarla okuduk veyahut okuyamadık, belki çok istediğimiz halde okuyamadık, […]
EĞİTİM - Eylül 16, 2019 10:41 am A A

SEVGİLİ VELİLER; TOPLANIN ! İLK DERS SİZLERLE…

Pazartesi günü itibariyle yeni eğitim-öğretim yılımızın ders zili çalacaktır. Eminim ki, birçok velimiz bu heyecanı çocuklarımızdan daha fazla hissetmekteyiz. Bunun başlıca nedenlerinden biri de hiç şüphe yok ki çocuklarımıza baktığımızda, bizleri kendi öğrencilik yıllarımıza götürüyor olmalarındandır.
Kim bilir ne zorluklarla okuduk veyahut okuyamadık, belki çok istediğimiz halde okuyamadık, belki de okuduğumuz halde diploma gerektirmeyen bir meslek sahibi olduk. Dışarıdan bakıldığında, diploma; insanlara bir statü kazandırsa da asıl gayeyi maksadı kendimizi geleceğe taşımaktır. Bu uğur da hiç şüphe yok ki en büyük paylardan bir tanesi, ebeveyn olarak biz velilere aittir.

Eğitimin ailede başladığını düşünen velilerimiz, çocuklarından okul ve sosyal hayatı boyunca neler beklediğini kararlaştırmalı ve bu amaca uygun hareket etmelidir. Yavrusunun Fatih olmasını isteyen bir veli, başta kendisi Sultan II. Murat olmalıdır.
Eğitim ve öğretimin amacı çocuklarımıza, yalnızca meslek kazandırma değildir ! Çocuklarımızı, her ne kadar bize ait birer nesneler gibi görsek de, aslında onlar sosyal hayatın görünmeyen çarklarından biridir, bu çarka işlevsellik kazandırdığımız takdirde, toplum düzeni güzel bir şekilde işleyecektir. Aksi mümkün müdür? Maalesef bu durumun zıddı da mümkündür, topluma faydalı bir birey yetiştiremediğimiz takdirde, topluma ait düzenin bozulması ise kaçınılmazdır.

Demek ki neymiş ? Meslek sahibi olmaktan da öte topluma faydalı olmak diye bir gaye de varmış, o yüzden sevgili veliler; çocuklarımıza gelecek kaygısı yaşatmayalım, hangi meslek grubuna dahil olursalar olsunlar her zaman yanlarında olduğumuzu hissettirelim, toplum içerisinde bencil ve yalnız olmaktansa topluma dahil olmalarını sağlayalım. Değerler eğitimini ön planda tutarak, Vatana-Millete faydalı olabilecek ahlaki değerleri yüksek birer yurttaş olmaları için çabalayalım. Bir anne babanın evladına bırakabileceği en güzel mirasın “Güzel Ahlak” olduğunu hiçbir zaman unutmayalım…

Bay Toplum Mühendisi.

EĞİTİM - 10:41 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
ankara yara bakımı kronik yara bakımı